Zadzwoń do nas

Władze gminy Milówka przywiązują dużą wagę do współpracy zagranicznej.

Obecnie Milówka ma podpisane porozumienia i umowy z 5 miejscowościami i gminami zagranicznymi oraz utrzymuje przyjazne stosunki z 4 partnerami, które nie zostały potwierdzone umową o partnerstwie, chociaż współpraca z nimi jest już bardzo rozwinięta. W początkowej fazie jest rozwój współpracy z 1 miastem francuskim.

WSPÓŁPRACA FORMALNA
Kóny Markaz Milikov Topol'niky  Valentigney
Węgry Węgry Czechy Słowacja Francja
   Markaz Herb Milikov   Herb Topol'niky Valentigney 
WSPÓŁPRACA NIEFORMALNA
Dolny Kubin Mozac Rozogi Stara Bystrica Stary Poddvorov
Słowacja Francja Polska Słowacja Czechy
 Dolny Kubin Mozac   Rozogi Stara Bystrica  Stary Podvorov 

 

Kontakty, bardziej lub mniej formalne, dają wiele pozytywnych efektów i okazji do:

  • promocji gminy za granicą
  • wymiany doświadczeń w różnych dziedzinach życia społecznego
  • pozyskania funduszy z międzynarodowych źródeł
  • organizacji wspólnych przedsięwzięć szczególnie kulturalno-sportowych

Działania podejmowane w ramach współpracy obejmują m.in. wyjazdy i spotkania przedstawicieli władz gmin, poszczególnych instytucji i stowarzyszeń oraz zespołów i grup, organizację i udział w imprezach kulturalnych i sportowych, organizację plenerów malarskich, konkursów, wystaw, wymianę zespołów i grup, współpracę dzieci i młodzieży szkolnej (m.in. korespondencja drogą elektroniczną). Ważną rolę w podejmowaniu i koordynowaniu tych działań pełni Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

Na uwagę zasługuje fakt, iż od 1998 roku Milówka jest drugim po Bukowinie Tatrzańskiej polskim członkiem Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych (FECC). Potwierdzeniem tej przynależności była wizyta Prezydenta FECC H.F.M. van der Kroona z Holandii, podczas cyklu imprez "Gody Żywieckie'99" oraz XXII Konwentu FECC, który miał miejsce w Milówce w 2002 roku. Fundacja ta skupia miasta z całego świata, które organizują imprezy karnawałowe.

Visegrad Fund

Instytucją dzięki której zrealizowano szereg inicjatyw kulturalnych na poziomie międzynarodowym jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki w Bratysławie.

Narzędzia dostępności