Zadzwoń do nas

Położenie

Gmina Milówka leży w południowej części kotliny żywieckiej, obejmującej część Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Administracyjnie znajduje się na terenie województwa śląskiego w powiecie żywieckim. Otacza ją pasmo malowniczych gór, stanąwiących dom dla różnorodnej fauny i flory. Ważniejsze szczyty górskie to Barania Góra (1220m n.p.m.), Sucha Góra (1040m n.p.m.), Prusów (1010m n.p.m.), Zabawa (823m n.p.m.) oraz Syberia (637m n.p.m.)

Przez gminę przebiegają ważne międzynarodowe połączenia drogowe prowadzące na Słowację i dalej na południe Europy. W miejscowości Laliki w ciągu drogi ekspresowej S1 powstał jeden z nadłuższych  tuneli pozamiejskich w Polsce. Tunel oddano do użytku 5 marca 2010 roku, ma długość 678 m, a obok wydrążono drugi tunel ewakuacyjny. Nazwa tunelu pochodzi od imienia Emilii Wojtyły – matki Jana Pawła II.

Przez Gminę przebiega także będąca jedną z atrakcji turystycznych Podbeskidzia - malownicza i widokowa trasa drogowa o długości przeszło 100 km zwana "Pętlą Beskidzką" (Bielsko Biała-Żywiec-Milówka-Istebna-Wisła-Ustroń-Skoczów-Bielsko Biała). 

Malownicza i wpisująca się w panoramę gminy jest estakada drogowa o długości 663m, znajdująca się na styku Milówki, Kamesznicy i Szarego, łącząca dwa przeciwległe wziesienia. 

 


Narzędzia dostępności