Zadzwoń do nas

Kaplica pw. św. Marii Magdaleny

Kaplica pw. św. Marii Magdaleny usytuowana jest na cmentarzu rzymsko-katolickim w Milówce. Pierwotna kaplica wykonana była z drewna w 1709r. Następnie na jej miejscu wzniesiono murowaną w 1857r. W 1880r. mocno już zniszczona została odrestaurowana, a w 1909r. uzyskała pozwolenie na odprawianie w niej mszy św. w święto Marii Magdaleny.

Budynek kaplicy jest murowny osadzony na kamiennej podmurówce. W otworze okiennym znajduje się posąg Chrystusa Zmartywchwstałego. Fasada zwieńczona jest czworoboczną, dwuczęściową wieżą zwieńczoną metalowym krzyżem.  

W 2021r. zakończono generalny remont kaplicy: wykonano odwodnienie, założono rynny i uchwycono wodę, aby nie przenikała do fundamentów, zmieniono elewację, odkrywając kamień, z którego została kaplica wybudowana, wymieniono całkowicie więźbę i dach, pokrywając nowym gontem, wewnątrz wykonano izolację, położono nową posadzkę, założono nowe okna, nowy żyrandol i kinkiety, odnowiono schody i chór, wykonano i pomalowano nowy ołtarz, wstawiono obraz św. Marii Magdaleny, przeprowadzono badania stratygraficzne. Remont został sfinansowany z opłat cmentarnych i ofiar, składanych przez parafian.  


Narzędzia dostępności