Zadzwoń do nas

Laliki

Sołectwo Laliki:

Powierzchnia: 1368 ha

Ilość mieszkańców: 964 (stan na 09.03.2021r.)

Sołtys: Dariusz Kocierz 

Laliki są najwyżej położoną miejscowością w Gminie Milówka, której zabudowa jest dość mocno rozproszona. To najmłodsza miejscowość w gminie, która powstała w 1949r. przez wyodrębnienie z Szarego przysiółków: Laliki, Kasperki i Pochodzita. Nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli polany pod Szarem – Lalików. Przyjmuje się także, że nazwa pochodzi z lokalnej gwary, gdzie słowo "lalicki" oznaczało, ładne duże oczy, szególne u dziewcząt.

Za centrum miejscowości należy uznać teren przy byłej drodze krajowej DK-69, szczególnie w okolicy Szkoły Podstawowej i remizy strażackiej. Jednakże zabudowa na tym terenie stanowi jedynie kilka procent całej zabudowy wsi. Laliki posiadają największą liczbę przysiółków, zaliczają się do nich Kasperki, Pochodzita, Wołowiec, Stańcówka, Doliny, Tarliczne, Pawliczne, Kubaszczyki, Fiedorówka, Węglarze, Bączki, Czerna, Burdakówka, Krawce, Szklanówka, Piekło, Mościska, Kosytówka Berkówka, Cerla i inne. 

Wśród znanych osób pochodzących z tej miejscowości należy wymienić biegacza Janusza Krężeloka oraz biathlonistkę Magdalenę Gwizdoń.

Walorem Lalik jest niewątpliwie urokliwe położenie. Niezwykłe krajobrazy oraz liczne trasy oraz szlaki zachęcają do aktywnego wypoczynku zarówno latem jak i zimą.  

Na terenie miejscowości znajdują się:

- Szkoła Podstawowa imienia Ks. Jana Twardowskiego

- Kościół Parafialny pw. Zesłania Ducha Świętego 

- Kapliczka na Tarlicznym 

- drewniany Kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy na Pochodzitej

- kompleks sportowy rekreacyjny przy szkole podstawowej - obejmuje boisko do gry w piłkę ręczną, nożną, siatkówkę i koszykówkę, czterotorową 60 metrową bieżnię oraz rozbieg i zeskok do skoku w dal; dla najmłodszych czeka plac zabaw

 

 


Narzędzia dostępności