Urząd Gminy Milówka
http://milowka.pl/gmina/Nieledwia.html
Drukuj grafikę : tak / nie

Nieledwia

Nieledwia położona jest wzdłuż drogi biegnącej doliną potoku Nieledwia, między stokami Zabawy. Wzmianki o wsi znajdujemy w Dziejopisie Żywieckim Andrzeja Komonieckiego, który wyjaśnił jej nazwę „(…) Nieledwia stąd się zowie, że się tam niźli wieś osadzona była, dwa niedźwiedzie cały dzień się bili, aż zaledwie się pod wieczór rozeszli”. Herbem Nieledwi jest mityczny centaur z łukiem. 

Na turystów odwiedzających te miejsca czekają malownicze widoki krajobrazowe Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Szczególnie malownicze widoki rozciągają się z tzw. przełęczy Kotelnica znajdującej się na samym szczycie miejscowości, gdzie od południa widoczne są masywy górskie Beskidów po stronie polskiej i słowackiej, natomiast od północy widać Kotlinę Żywiecką wraz z jeziorem. 


Zabytkowa dzwonnica 

Boiska sportowe i plac zabaw przy Szkole Podstawowej: znajdują się tutaj dwa boiska sportowe do gry w piłkę ręczną, nożną, siatkówkę i koszykówkę, plac zabaw dla dzieci oraz plac wypoczynkowy z ławeczkami do odpoczynku. Wybudowana trybuna przy jednym z boisk umożliwia organizowanie wszelakich rozgrywek sportowych. 

 

 

Siłownia zewnętrzna