Urząd Gminy Milówka
http://milowka.pl/aktualnosci/index/Kampania-spoleczna-STOP-pozarom-traw/idn:1289.html
Drukuj grafikę : tak / nie

Aktualności

Kampania społeczna "STOP pożarom traw"

2017-04-03, Poniedziałek

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Straż pożarna apeluje oraz przestrzega przed tym bezmyślnym zjawiskiem.

W roku bieżącym Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęli kampanię społeczną „STOP pożarom traw”.

Kampania ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione.

O skuteczności profilaktyki świadczą statystki – w 2015 r. doszło do ponad 82 tys. pożarów traw, natomiast w ubiegłym roku było ich już o ponad połowę mniej, bo 36 tys. Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Choć rośnie świadomość społeczna w tej kwestii, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. W ubiegłym roku w wyniku pożarów traw zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych. Łącznie w Polsce spłonęło ponad 12 tys. ha łąk i nieużytków rolnych. 

W powiecie żywieckim również znajdują się „użyźniacze” łąk i pól. W roku 2015 zanotowano 266 pożarów traw a w roku 2016 – 249. W tym niechlubnym rankingu przodują gminy Żywiec, Lipowa, Radziechowy Wieprz. 

W ramach tej kampanii została uruchomiona strona internetowa www.stoppozaromtraw.pl

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
1-ULOTKA-pozar.pdf 1-ULOTKA-pozar.pdf 17-04-03 13:05 4.23MB 1-ULOTKA-pozar.pdf pobierz