Urząd Gminy Milówka
http://milowka.pl/aktualnosci/index/Czyste-Beskidy-2019/idn:1740.html
Drukuj grafikę : tak / nie

Aktualności

Czyste Beskidy 2019

2019-09-06, Piątek

W sobotę 7 września akcja Czyste Beskidy rozpocznie się przy Schronisku PTTK na Hali Lipowskiej, gdzie od godziny 11.00 trwać będą warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych, przygotowane przez organizatorów akcji oraz jej głównego partnera - firmę Żywiec Zdrój. Przy schronisku odbędą się także konkursy z nagrodami oraz poczęstunek przy muzyce góralskiej granej na żywo. O godzinie 14:00 uzbrojeni w worki i rękawiczki, ruszamy w dół sprzątać szlaki.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, w ramach akcji połączymy bieganie po górach ze sprzątaniem szlaków. W sobotę 7 września, organizatorzy odbywającego się w Beskidzie Żywieckim ultramaratonu Chudy Wawrzyniec, zapraszają na wspólny trening. O godzinie 9.30 biegacze ruszą z Żabnicy, przez Romankę do Schroniska na Hali Lipowskiej. W drodze powrotnej, podobnie jak reszta uczestników akcji, będą sprzątać szlak.

Z kolei w niedzielę 8 września o godzinie 11.00 spotykamy się przy schronisku na Skrzycznem, gdzie - podobnie jak dzień wcześniej - odbędą się warsztaty ekologiczne, konkursy oraz zagra kapela góralska. O godzinie 14:00 wszyscy wspólnie ruszamy w dół, w stronę Szczyrku, by posprzątać szlaki.

Formuła akcji - z początkiem w górach i zakończeniem zbiórki śmieci na dole - ma wymiar symboliczny. W ten sposób chcemy bowiem podkreślić, że śmieci nie powinny być pozostawiane w górach! Każdy, kto decyduje się na pieszą wędrówkę po górskich szlakach, powinien zawsze zabierać ze sobą na dół odpady wygenerowane podczas wycieczki, aby nie trafiały one do środowiska.

Głównym partnerem tegorocznej edycji akcji Czyste Beskidy jest Żywiec Zdrój, który od lat konsekwentnie działa na rzecz środowiska naturalnego. Firma realizuje swoje zobowiązanie środowiskowe, zgodnie z którym już w 2020 taka sama ilość plastiku, jaką wprowadzi na rynek zostanie zebrana i poddana recyklingowi. Żywiec Zdrój działa również na rzecz poprawy systemu zbiórki i recyklingu opakowań tak, by w 2025 roku móc osiągnąć powyżej 90% recyklingu butelek PET w Polsce. Dzięki recyklingowi opakowania mogą zyskać kolejne życie i posłużyć do powstania kolejnych przedmiotów, w tym opakowań.

Jesteśmy przekonani, że plastik nie może trafiać do środowiska! Dlatego podjęliśmy ważne zobowiązanie środowiskowe, a także od lat edukujemy i zachęcamy konsumentów do właściwego postępowania z opakowaniami, czyli do ich segregacji. Dzięki niej plastik ma szansę trafić do recyklingu i zyskać kolejne życie. Podobne cele przyświecają również akcji Czyste Beskidy. Dlatego przyłączenie się do niej było dla nas naturalnym krokiem – mówi Edyta Krysiuk- Kowalczyk, Dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju w Żywiec Zdrój.

Serdecznie zapraszamy na tegoroczną edycję akcji Czyste Beskidy, która odbędzie się w sobotę i niedzielę 7 i 8 września. Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy zapisać się poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.czystebesidy.com lub przy schroniskach w dniu akcji. Na stronie internetowej oraz na profilu wydarzenia na Facebooku (@czystebeskidy) można również znaleźć szczegóły wydarzenia oraz mapy ze szlakami objętymi akcją. Zebrane podczas spaceru odpady będzie można zostawić na dole przy początkach szlaków, skąd zostaną zabrane przez odpowiednie służby.